Około 90% światowej produkcji ryżu pochodzi z Azji, gdzie jest on podstawowym składnikiem diety. Także w Europie ryż zyskuje na popularności, dzięki swoim licznym cennym składnikom odżywczym i prozdrowotnym właściwościom. U wielu osób stanowi on podstawę diety.
Czytaj także: Oto 5 objawów raka wątroby. Nie bagatelizuj
Ryż ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest jednak jeden problem
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli narzekasz na dolegliwości zdrowotne, to włączenie ryżu do codziennego jadłospisu jest dobrym pomysłem. Jest on bezglutenowy, lekkostrawny i pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Obniża także cholesterol i wspomaga utratę nadmiaru kilogramów. Dodatkowo dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę energii i jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych i wegetariańskich.
Niestety, oprócz błonnika, białka, witamin i minerałów, w ryżu można znaleźć arsen, którego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. To bardzo szkodliwy pierwiastek. Ten ciężki metal zwiększa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy, schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc, skóry, wątroby, pęcherza i piersi.
Arsen wpływa także na zmiany skórne - pod jego wpływem pojawia się rogowacenie skóry oraz jej przebarwienia. Jest on także odpowiedzialny za stany zapalne przewodu pokarmowego.
Jak wyeliminować zużycie arsenu? Są różne sposoby
W Azji arsen trafia do ryżu poprzez pestycydy i nawozy sztuczne obecne w stojącej wodzie, w której ryż jest uprawiany. Chociaż żaden ryż nie jest całkowicie wolny od arsenu, istnieją sposoby na zmniejszenie jego szkodliwego wpływu. Warto zacząć od odpowiednich preferencji zakupowych.
Dbając o zdrowie, warto wybierać ryż pochodzący z kontrolowanych upraw (Stany Zjednoczone, Europa). Informację o kraju pochodzenia można znaleźć na opakowaniu. Napis "z europejskich upraw" jest gwarancją, że zawartość arsenu nie będzie w szkodliwym stężeniu. Jest on bowiem odpowiednio mierzony.
Najlepszym wyborem jest biały, oczyszczony ryż, gdyż aż 80% arsenu znajduje się w osłonkach ziarna. Ważne jest również, aby przed gotowaniem dokładnie wypłukać ryż pod bieżącą wodą za pomocą sitka. To krótki proces, ale znacząco zmniejszy obecność tego ciężkiego metalu.
Czytaj także: Najzdrowszy wybór? Jest jedno ''ale''. Eksperci alarmują
Warto także moczyć ryż w roztworze sody oczyszczonej przez całą noc. Jest on bardzo prosty do przygotowania. Podczas gotowania stosować proporcję 6 części wody na 1 część ryżu, a następnie odcedzić i wylać wodę. Stosując te wskazówki, ryzykowne składniki zostaną usunięte. Może to jednak usunąć część korzystnych właściwości ryżu, ale pomoże uniknąć zatrucia arsenem i poważnych problemów zdrowotnych.