Lekarze od dawna ostrzegają, że łączenie niektórych preparatów medycznych z suplementami diety, a nawet z roślinami, które wykazują prozdrowotne właściwości, może osłabiać działanie tych leków lub nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Żeby tego uniknąć, zarówno leki wystawiane na receptę, jak i inne preparaty dostępne w aptece, należy stosować pod czujnym okiem specjalisty.
Jednym z bardzo popularnych produktów spożywczych, na które trzeba uważać podczas terapii farmakologicznej jest czosnek. Znajdziemy w nim m.in. witaminę A, C, witaminy z grupy B, potas, wapń, magnez, nikiel, chrom, flawonoidy, saponiny i aminokwasy.
Dzięki zawartości wielu cennych dla naszego organizmu składników czosnek wykazuje silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Poza tym jest powszechnie uważany za jeden z najsilniej działający naturalnych antybiotyków.
Niestety nie w każdej sytuacji możemy w pełni skorzystać z dobroczynnego działanie tego warzywa. Zdaniem ekspertów czosnku nie powinno łączyć się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które zawierają paracetamol. Taki zestaw wpływa niekorzystnie na prawidłową pracę naszej wątroby, przez co naraża ten niezwykle ważny narząd na uszkodzenia.
Kolejnym niebezpiecznym połączeniem jest czosnek występujący w parze z lekami przeciwzakrzepowymi. Ten duet może wywoływać niepożądane krwawienia w naszym organizmie. Ponadto niektóre substancje zawarte w czosnku obniżają stężenie glukozy w krwiobiegu. Z tego względu pacjenci, którzy przyjmują leki hipoglikemiczne, powinny z rozwagą podchodzić do spożywanie czosnku i unikać jego nadmiaru w codziennej diecie.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie