Zawyżony poziom niekorzystnego cholesterolu LDL w krwiobiegu powoduje, że w ścianach tętnic odkładają się blaszki miażdżycowe. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi w organizmie.
Lekarze od dawna przestrzegają, że nieleczona hipercholesterolemia znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic obwodowych, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca oraz udaru mózgu.
Pacjent z zaburzoną gospodarką lipidową może przez długi czas nie odczuwać żadnych dolegliwości. Często pierwszym widocznym sygnałem zapchanych tętnic i powstawania miażdżycy są bóle w kończynach dolnych i dyskomfort podczas chodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W takiej sytuacji pacjent skarży się na nietypowe objawy, takie jak skurcze i zmęczenie mięśni nóg oraz tępy ból tych części ciała. Bóle związane z chromaniem przestankowym nie występują cały czas - pojawiają się tylko podczas wysiłku fizycznego. Intensywność tych objawów zależy od poziomu aktywności fizycznej. Ból mięśni ustępuje w ciągu kilku minut odpoczynku.
Jednak dyskomfort powraca, kiedy ponownie się ruszamy, na przykład podczas spaceru. Inne objawy nadmiaru cholesterolu, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie tętnic obwodowych, to zimne stopy, zaczerwieniona skóra oraz trudne do wyleczenia owrzodzenia na stopach i palcach nóg.
Pacjent może także odczuwać ból stóp podczas leżenia i odpoczynku. Jeżeli zauważymy wspomniane objawy, które nie ustępują samoistnie lub nasilają się, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania krwi.
Przeczytaj również: Skandal w chełmskim przedszkolu. Nauczycielka przyszła tak do dzieci
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.