Czym jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto znana również jako przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy jest stanem zapalnym, podczas którego układ immunologiczny atakuje gruczoł tarczycowy. Schorzenie może pojawić się zarówno przy prawidłowej, jak i obniżonej czynności tarczycy.
Proces autoimmunologiczny sprawia, że w tkankach pojawiają się nacieki limfocytowe, co z kolei może w przyszłości doprowadzić do niedoczynności tarczycy. Jak wynika z badań statystycznych, na chorobę Hashimoto najczęściej chorują kobiety będące w średnim wieku. Zdecydowanie rzadziej z tym schorzeniem borykają się mężczyźni lub dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak objawia się przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy?
Na wczesnym stadium rozwoju choroby Hashimoto, mogą nie pojawiać się żadne niepokojące sygnały lub występować mało charakterystyczne objawy. Dlatego diagnostyka tego schorzenia nie jest wcale łatwym zadaniem.
Zanim u pacjenta pojawi się tzw. wole, czyli nieprawidłowe powiększenie tarczycy powodujące charakterystyczne wybrzuszenie na szyi, mogą występować inne dolegliwości. Do nietypowych symptomów Hashimoto możemy zaliczyć m.in.: przewlekłe zmęczenie i uczucie senności, bóle mięśni i stawów, świąd skóry i jej nadmierną suchość, zaparcia, zbyt wysoką wrażliwość na zimno, opuchliznę na twarzy i bladą skórę.
Czytaj też: Najgorszy sposób. Tak fundujesz sobie nadwagę
U chorego można zauważyć również wypadające włosy, łamliwe paznokcie, powiększony język, wymioty, nudności, problemy z pamięcią, depresję oraz widoczny i nieuzasadniony przyrost masy ciała.
Jeśli zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy to, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich lekceważyć. Do wizyty u specjalisty powinny nas skłonić zwłaszcza dolegliwości, które dokuczają nam od dłuższego czasu, nie ustępują samoistnie lub ulegają nasileniu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.