Podobnie jak wiele innych chorób reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) na wstępnym etapie rozwoju może wysyłać mało charakterystyczne i mylące sygnały. Jednym z nich jest przewlekłe zmęczenie i brak energii do wykonywania codziennych czynności.
Pacjenci z RZS mogą odczuwać dolegliwości przypominające objawy grypy. Choroba może powodować także niedokrwistość, która nasila uczucie zmęczenia. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów nierzadko występuje stan podgorączkowy. Jeżeli pomimo prób zbijania gorączki, zbyt wysoka temperatura ciała nie ustępuje przez dłuższy czas, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Kolejnym początkowym symptomem tej dolegliwości jest utrata apetytu, który na dłuższą metę prowadzi do spadku masy ciała. Inny niepokojący objaw to stan zapalny nadtwardówki powodujący podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej. Chory może skarżyć się również na upośledzone wydzielanie łez.
O złej kondycji stawów świadczy też sztywność karku, która pojawia się tuż po przebudzeniu. Jeżeli rano mamy wrażenie, że całe nasze ciało jest zesztywniałe i nie możemy się ruszyć, to najprawdopodobniej w naszych stawach rozwija się stan zapalny. Dyskomfort może występować także po długim przebywaniu w bezruchu.
Rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów czasem objawia się dolegliwościami bólowymi w okolicach klatki piersiowej. Ten nietypowy objaw często kojarzony jest z zapaleniem błony śluzowej płuc, chorobami nowotworowymi lub zawałem mięśnia sercowego.
Żadnych z wyżej wymienionych problemów zdrowotnych nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli nie ustępują samoistnie lub stają się coraz bardziej uciążliwe. Pamiętajmy, że im wcześniej reumatoidalne zapalenie stawów będzie zdiagnozowane, tym szybciej zostanie wdrożona skuteczna terapia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.