Zlewne poty mogą być objawem choroby niedokrwiennej serca, prowadzącej do licznych powikłań i będącej istotnym czynnikiem ryzyka zgonu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zlewne poty w kontekście choroby niedokrwiennej serca
Choroba niedokrwienna serca jest wynikiem niedostatecznego dopływu tlenu do mięśnia sercowego, a zlewne poty mogą wynikać z reakcji organizmu na niedokrwienie. Serce, które nie otrzymuje wystarczająco dużo tlenu, musi bowiem pracować ciężej, a to prowadzi do wzrostu produkcji ciepła w organizmie. W odpowiedzi na ten wzrost organizm produkuje pot w celu ochłodzenia.
Inne objawy choroby niedokrwiennej serca
- ból w klatce piersiowej (często promieniujący do lewej ręki, szyi, żuchwy lub pleców),
- duszności,
- zmęczenie i osłabienie,
- nudności i wymioty,
- mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia,
- zawroty głowy lub omdlenia.
Czynniki ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca
Na chorobę niedokrwienną serca najbardziej narażone są osoby palące tytoń, osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym lub podwyższonym poziomem cholesterolu, diabetycy i osoby otyłe oraz nieprawidłowo się odżywiające. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem (u mężczyzn granicą jest 45. rok życia, u kobiet - 55. rok życia) oraz historią podobnego schorzenia w rodzinie.
Inne potencjalne przyczyny zlewnych potów
Zlewne poty nie zawsze są objawem choroby niedokrwiennej serca.
Mogą wynikać również z przyczyn endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, moczówka prosta), chorób zakaźnych (gruźlica, malaria), niektórych nowotworów, napadów paniki, stosowania niektórych leków oraz używek.
Zlewne poty, choć mogą wydawać się jedynie drobnym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, mogą być zatem sygnałem wielu poważnych schorzeń. W przypadku ich pojawienia się, warto skonsultować się z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.