Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Nie ma upału, a ty się pocisz? Organizm daje znaki. Nie lekceważ

23

Pocenie się w okresie upałów nie jest niczym nadzwyczajnym. Zaniepokoić może jednak sytuacja, kiedy wysokie temperatury odpuszczają, a ty nadal bardzo mocno się pocisz. Borykasz się z takim problemem? Przyjrzyj się zdrowiu. Organizm daje znaki, czego mu brakuje.

Nie ma upału, a ty się pocisz? Organizm daje znaki. Nie lekceważ
Pocisz się nie tylko w upały? Udaj się do lekarza (Getty Images, bymuratdeniz)

W okresie upałów pocenie się jest zasadniczo czymś normalnym. Jeżeli jednak nadmierny pot zalewa cię również w nieco chłodniejsze dni, to oznacza, że czas przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Taka sytuacja może być pokłosiem braku witamin. Właśnie dlatego warto wykonać badania i upewnić się, czy oby na pewno czegoś tobie nie brakuje.

Nadmierna potliwość może oznaczać niedobór witaminy B. Serwis poradnikzdrowie.pl spostrzega, że kiedy zaczyna jej brakować, to "układ współczulny określany także jako sympatyczny zaczyna ze wzmożoną siłą reagować na stres. To z kolei sprawia, że bardziej się pocimy, bez względu na temperaturę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Robert Janowski o ciszy na Woronicza za czasów Jacka Kurskiego. "Ludzie się unikali, nie rozmawiali ze sobą".

Pocenie się ponad normę może być również oznaką braku witaminy D, ale i innych pierwiastków, które są bardzo istotne.

Latem pocimy się więcej, ale jak już wspomnieliśmy, sytuacje stresowe przyczyniają się do wzmożenia dolegliwości i utraty magnezu. Tak dochodzi do błędnego koła. Kolejnym pierwiastkiem, który jest bardzo ważny dla zdrowia, a którego niedobór przyczynia się do wzmożonego pocenia to wapń. To właśnie on pomaga regulowanie temperatury, dzięki czemu łatwiej uniknąć uciążliwego pocenia - podkreśla wspomniany serwis.

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?

Jak uzupełnić niedobory? Pierwszy z patentów to zmiana diety. Warto mieć na uwadze to, że witaminy z grupy B obecne są w jajkach, mięsie czy zielonych warzywach. Witaminę D znajdziemy zaś w mleku, nabiale oraz grzybach.

Źródłem magnesu są m.in. szpinak i dynia, zaś wapń dostarczają m.in. orzechy oraz warzywa. Jeżeli zmodyfikowanie diety nie przyniesie pożądanych efektów, warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić