Z badań statystycznych wynika, że grupa Polaków, którzy regularnie zażywają suplementy diety, stale się powiększa. Nie ulega wątpliwości, że uzupełnianie niedoboru niezbędnych witamin i minerałów jest bardzo istotne dla dobrej kondycji naszego organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z drugiej strony nawet zdrowe substancje przyjmowane w nierozsądnych ilościach zwiększają ryzyko wielu dolegliwości. Jednym z najpopularniejszych środków, po jakie sięgamy, są suplementy z witaminą D. Ten związek chemiczny jest naturalnie wytwarzany w naszym organizmie dzięki ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego na jego niedobór jesteśmy narażeni szczególnie podczas jesienno-zimowych miesięcy. Niestety, niektóre osoby na potęgę łykają witaminę D, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Dr Szymon Suwała z Katedry Endokrynologii i Diabetologii CM UMK w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy ostrzega przed codziennym przyjmowaniem dawki witaminy D.
- Przychodzą do mnie pacjenci, którzy mówią, że usłyszeli, że można przyjmować 20-30 tys. jednostek witaminy D. Wtedy ja wyjaśniam, że owszem są takie preparaty o przedłużonym uwalnianiu, ale można je stosować kilka razy w miesiącu, a nie codziennie. Objawy przedawkowania są związane głównie z nadmiarem wapnia, w związku z tym mogą wystąpić takie problemy, jak kamica nerkowa, kamica pęcherza moczowego, kamica żółciowa, problemy z chorobą wrzodową żołądka. Mam pacjenta, u którego w wyniku przedawkowania tej witaminy rozwinęło się zapalenie trzustki. Duże obciążenie wapniem może też powodować bądź nasilać niewydolność nerek czy serca – podkreślił dr Suwała podczas rozmowy z WP abcZdrowie.
Gromadzenie się zbyt dużej ilości wapnia w tętnicach zaburza prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i nerwowego. Do objawów przedawkowania witaminy D można zaliczyć takie dolegliwości jak wymioty, zaparcia, nudności, bóle brzucha, brak apetytu, osłabienie, złe samopoczucie, zawroty głowy, nadmierne pragnienie czy problemy z sercem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.