Naukowcy z całego świata wielokrotnie badali właściwości herbaty i jej wpływ na nasze zdrowie. Wykazano, że ten popularny napój jest bogaty w witaminy, związki mineralne, teinę i inne cenne składniki. Dzięki ich zawartości działa pobudzająco, poprawia krążenie, reguluje ciśnienie krwi, usprawnia procesy trawienne, chroni układ pokarmowy przed rozwojem bakterii i jamę ustną przed pojawieniem się próchnicy.
Zobacz także: Najgorszy czas na herbatę. O tej porze jej nie pij
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W badaniach postanowiono sprawdzić także, jakie znaczenie ma temperatura wypijanej przez nas herbaty. Wyniki tej analizy zostały opublikowane na łamach czasopisma medycznego "International Journal of Cancer".
Trwające prawie dekadę badanie, przeprowadzone w latach 2004–2017, obejmowało dane ponad 50 tys. osób będących w przedziale wiekowym od 40 do 75 lat. Podczas swoich obserwacji zespół naukowy, którego kierownikiem był dr Farhada Islami z American Cancer Society, odnotował 317 nowych przypadków zachorowania na nowotwór przełyku.
Zauważyliśmy, że picie gorącej herbaty jest związane ze zwiększonym ryzykiem nowotworu przełyku, nawet wśród osób, które nie piły alkoholu lub nigdy nie paliły papierosów, co pokazuje, że związek ten nie zależy od tych dwóch głównych czynników ryzyka raka przełyku – stwierdził główny autor badań.
Z badań wynika, że spożywanie przynajmniej 700 ml herbaty (ok. dwa kubki) o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku nawet o 90 proc. Dr Farhada Islami zaznacza, że w trosce o nasze zdrowie, przed wypiciem dopiero co zaparzonej herbaty, powinniśmy odczekać do momentu, aż ostygnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.