Alkohol
Alkohol jest diuretykiem, co oznacza, że zwiększa wydzielanie moczu. Picie alkoholu w upalne dni może przyspieszyć proces odwodnienia, ponieważ zwiększona produkcja moczu sprawia, że ciało traci więcej płynów. Niezależnie od tego, czy wybierasz piwo, wino, czy drinki z mocnym alkoholem, efekt diuretyczny będzie podobny.
Kofeina
Napoje zawierające kofeinę zwiększają przepływ krwi do nerek, skutkując wzrostem produkcji moczu. Pomimo orzeźwiającego efektu, kawa na zimno czy zimna herbata mogą prowadzić do odwodnienia.
Napoje słodzone cukrem
Woda z dużą ilością cukru, soki z koncentratu, kompoty i niektóre owocowe koktajle mogą zwiększyć pragnienie i zasobność kaloryczną napoju, ale nie przyczynia się do efektywnego nawodnienia organizmu. Nerki, starając się odfiltrować nadmiar glukozy, sprawią, że wydalimy ją wraz z dużą ilością wody.
Napoje gazowane
Napoje gazowane mogą wywoływać uczucie sytości, co może zniechęcać do spożycia dodatkowych płynów, prowadząc do potencjalnego niedoboru wody w organizmie. Dodatkowo są często bogate w cukry i inne dodatki, które nie sprzyjają prawidłowemu nawodnieniu.
Żeby dobrze nawodnić organizm, najlepiej sięgnąć po odtłuszczone mleko, sok pomarańczowy i najzwyklejszą wodę.
Objawy odwodnienia
Pierwszym objawem odwodnienia jest uczucie pragnienia. Później następują:
- zawroty głowy
- uczucie zmęczenia
- dezorientacja
- drgawki
- sucha i spierzchnięta skóra,
- oddawanie mniejszej ilości moczu,
- szybki puls,
- osłabienie mięśni,
- senność lub drażliwość
Brak reakcji na te sygnały — czyli rezygnacja z sięgnięcia po wodę i napoje (w trudnych sytuacjach również doustne preparaty nawadniające, które są dostępne w aptekach) lub odpowiednie produkty spożywcze — może spowodować przyspieszoną akcję serca i spadek ciśnienia tętniczego, a na dalszych etapach zaburzenia neurologiczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.