Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby
Pacjent, u którego raka wątroby wykryto i zaczęto leczyć we wczesnym stadium (tj. kiedy średnica guza nie przekracza 2 cm), ma bardzo dobre rokowania. Pięcioletnia przeżywalność, czyli odsetek osób, które w takiej sytuacji żyją co najmniej 5 lat po postawieniu diagnozy, wynosi aż 90 proc.
Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego ciała i regularne badanie poziomu bilirubiny we krwi, który - u osób ze zdrową wątrobą - powinien wynosić od 200 do 350 mg (jej większe ilości diagnozuje się na ogół u noworodków i kobiet ciężarnych).
Objawy raka wątroby
Organizacja American Society Cancer ACS wskazuje na trzy objawy raka wątroby, które mogą być pomylone z niestrawnością i chwilowymi problemami trawiennymi występującymi po sytej kolacji. Są to:
- uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia,
- nudności lub wymioty,
- wzdęcia.
Te trzy objawy mogą być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wśród wczesnych oznak raka wątroby wymienić można także:
- ból brzucha i podbrzusza,
- napięcie brzucha,
- biegunkę,
- zażółcenie skóry i białek oczu,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- niewyjaśnioną utratę masy ciała,
świąd skóry.
Świąd skóry, podobnie jak objawy podobne do niestrawności, bywa zrzucany na karb innych problemów, w tym przypadku dermatologicznych. Tymczasem kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo — na przykład z powodu nowotworu — bilirubina może gromadzić się w skórze, powodując m.in. właśnie uczucie swędzenia.
Zdarza się, że to właśnie swędzenie jest pierwszym zauważalnym dla pacjenta objawem choroby wątroby. Jeśli jest połączone z uczuciem pełności po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem, zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.