Jak przyjmować witaminę D?
Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Journal of Bone and Mineral Research" potwierdziły, że przyjmowanie witaminy D podczas posiłku, może podnosić jej przyswajalność nawet o 50 proc. Nie wskazane jest zażywanie witaminy D razem z witaminą E. To połączenie może sprawić, że jedna z tych witamin nie wchłonie się prawidłowo w organizmie.
Jak przyjmować witaminę C?
Witaminę C lepiej przyjmować na pusty żołądek, niż podczas jedzenia. Najlepiej zażywać jej mniejsze dawki, ale w większej częstotliwości. Pamiętajmy, że nadmiar witaminy C może prowadzić do rozstroju żołądka.
Jak przyjmować żelazo?
Żelazo należy przyjmować na pusty żołądek (niektóre produkty mogą utrudniać jego przyswajanie).
Najlepiej popijać je sokiem jabłkowym lub pomarańczowym (witamina C ułatwia wchłanianie żelaza). Nie wskazane jest popijanie preparatów z żelazem napojami mlecznymi (nabiał hamuje jego przyswajanie). Warto zażywać żelazo z witaminą A (dzięki temu ten pierwiastek szybciej się przyswoi). Nie powinno się popijać żelaza herbatą i nie należy pić jej bezpośrednio przed zażyciem suplementu. Garbniki obecne w herbacie mogą osłabiać działanie żelaza nawet o 90 proc.
Zobacz także: COVID-19. Niedobór tej witaminy może mieć duże znaczenie
Jak przyjmować magnez?
Magnez najlepiej zażywać przed snem. Jeżeli suplementujemy jednocześnie wapń, wówczas dawka magnezu powinna być dwa razy większa. Z badań naukowych wynika, że zbyt mała podaż magnezu przy jednocześnie nadmiernej ilości wapnia może przyczynić się do zwapnienia tętnic.
Jak przyjmować wapń?
Ten cenny pierwiastek najlepiej przyjmować w formie cytrynianu podczas spożywania posiłku. Wapń możemy zażywać również z witaminą K, D lub magnezem. Te elementy wspomagają prawidłowe przyswajanie wapnia.