Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nie przekraczaj łyżeczki dziennie. Możesz uszkodzić mózg i obciążyć serce

21

Chociaż odpowiednia podaż sodu jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia, to nadmiar tego pierwiastka w diecie działa wyniszczająco na praktycznie każdy organ w naszym ciele.

Nie przekraczaj łyżeczki dziennie. Możesz uszkodzić mózg i obciążyć serce
(Pixabay)

Sód pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Reguluje gospodarkę wodną, uwadnia tkanki, komórki, utrzymuje napięcie mięśniowe oraz wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego, chroni przed utratą wody, jak również utrzymuje właściwe ciśnienie osmotyczne krwi. Gdy brakuje go w organizmie możemy odczuwać niepokój, brak apetytu, bóle głowy, nadpobudliwość. Pojawiają się również zaburzenia mowy, senność, drgawki. Długotrwały niedobór sodu może doprowadzić do obrzęku, uszkodzenia mózgu i zgonu. Za niedobór sodu może być też odpowiedzialny stan chorobowy toczący się w naszym organizmie, np. niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, jak również przedawkowanie leków moczopędnych czy nadmierne spożycie wody źródlanej.

Niedobór sodu zagraża bezpośrednio naszemu życiu, ale i nadmiar sodu może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Gdy tego pierwiastka jest za dużo w organizmie rozwija się nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia pracy serca. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wysokiego ciśnienie krwi jest ból z tyłu głowy, jak również kołatanie serca oraz krwawienie z nosa. Niestety, nieleczona dolegliwość prowadzi do uszkodzenia nerek, serca, a nawet wylewu krwi

do mózgu. Ten z kolei może doprowadzić do niepełnosprawności, paraliżu czy niedowładu kończyn. Nadmiar sodu w diecie zwiększa również ryzyko rozwoju chorób metabolicznych, takich jak insulinooporność czy miażdżyca. Sód znajdziemy w wielu popularnych produktów, dlatego niezwykle łatwo go przedawkować. Wyroby mięsne, konserwy, wędzone wędliny i ryby, kabanosy, żółte sery, parówki, przyprawy, sosy, majonezy, chipsy, krakersy, gotowe zupy, kanapki, mrożonki, jak również produkty garmażeryjne oraz jedzenie typu fast food powinny znaleźć się na zakazanej liście osób, które chcą zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dzienna dawka sodu **nie powinna przekraczać dwóch gramów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu wakatów?
W Polsce ta ryba trafia na talerze. Inne kraje zakazują sprzedaży
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić