Nawet doświadczeni poszukiwacze mogą jednak łatwo pomylić jadalne grzyby z trującymi. Niektóre leśne okazy są do siebie bardzo podobne. Ważne jest, aby unikać metody polegającej na lizaniu grzybów w celu sprawdzenia, czy są one trujące - to może być śmiertelnie niebezpieczne. Pamiętaj, aby nigdy tego nie praktykować.
Zobacz także: Nawet 5 tys. zł kary. Grzybiarze muszą o tym wiedzieć
Według niektórych ludowych wierzeń, trującego grzyba najłatwiej rozpoznać po smaku - gorzki smak miałby wskazywać na jego toksyczność. Ta metoda jest jednak zawodna w przypadku muchomora sromotnikowego, który po polizaniu smakuje słodko, migdałowo. Pomyłka może okazać się tragiczna. Może to zmylić zbieracza, a spożycie muchomora sromotnikowego grozi śmiertelnym zatruciem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z popularnych mitów jest także zmiana koloru grzyba trującego po posoleniu i ugotowaniu - niektórzy twierdzą, że wówczas one ciemnieją. Nie jest to jednak reguła, bowiem taki proces dotyczy także wielu grzybów jadalnych.
Jak uniknąć zatrucia grzybami? Jest kilka sposobów
Objawy zatrucia grzybami mogą być bardzo groźne, w tym dreszcze, biegunka, wymioty i mogą prowadzić do śmierci. Aby uniknąć takich sytuacji, zbieraj tylko te grzyby, których jesteś absolutnie pewny, że są jadalne. Pomoc oferuje także współczesna technologia. Istnieją aplikacje mobilne, które mogą pomóc zidentyfikować zbiory. Pamiętaj również, aby nie przechowywać grzybów w plastikowych torebkach - lepiej użyć wiklinowego koszyka czy łubianki.
Zebrane grzyby można także zanieść do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie eksperci bezpłatnie dokonają ich oceny. To najlepsze rozwiązanie, by zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.