Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Ludzie piją je litrami. Najbardziej rakotwórcze napoje według WHO

28

Kiedy myślimy o napojach zwiększających ryzyko nowotworów, najczęściej na myśl przychodzi alkohol. Tymczasem coraz więcej badań wskazuje, że również inne napoje mogą przyczyniać się do rozwoju śmiertelnie niebezpiecznych zmian. Co ciekawe, nie bez znaczenia jest również ich... temperatura. Analiza WHO i IARC nie pozostawia w tym zakresie złudzeń.

Ludzie piją je litrami. Najbardziej rakotwórcze napoje według WHO
Napoje zwiększające ryzyko nowotworów to m.in. napoje słodzone i bardzo gorące (Getty Images)

Najbardziej rakotwórczym napojem jest alkohol. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), agencja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sklasyfikowała alkohol jako czynnik rakotwórczy grupy 1, co oznacza, że istnieje wystarczająco dużo dowodów na jego rakotwórczość u ludzi. Badania wskazują na silny związek między spożyciem alkoholu a ryzykiem rozwoju nowotworów, takich jak:

  • rak jamy ustnej,
  • rak gardła,
  • rak przełyku,
  • rak krtani,
  • rak wątroby,
  • rak piersi,
  • rak jelita grubego i odbytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Honorata Skarbek otwiera się na temat choroby. Kilkanaście lat temu wykryto u niej nowotwór

Te napoje sprzyjają nowotworom

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu nadmiernego spożycia alkoholu, ale niewiele osób wie, że inne popularne napoje mogą również być szkodliwe dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że jednym z najbardziej rakotwórczych napojów jest napój słodzony, bogaty w aspartam i inne sztuczne substancje słodzące.

W badaniach opublikowanych na łamach "Journal of Toxicology and Environmental Health" stwierdzono, że niektóre słodziki mogą być genotoksyczne, co oznacza, że mogą one uszkadzać DNA i prowadzić do nowotworów.

Aspartam, popularny słodzik, jest szeroko stosowany w napojach bezalkoholowych. Lek. Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej, zwraca uwagę na badania, które wykazały, że spożywanie aspartamu może prowadzić do produkcji substancji genotoksycznych w organizmie. Dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, podkreśla, że aspartam może mieć działanie ekscytotoksyczne, co oznacza, że nadmierna jego konsumpcja może uszkadzać ośrodkowy układ nerwowy.

Rocznie przeciętny Polak wypija około 76 litrów słodzonych napojów. Wartość ta obejmuje zarówno napoje gazowane, jak i niegazowane, takie jak soki owocowe, napoje energetyczne, izotoniczne oraz herbaty mrożone.

Wpływ temperatury napojów na rakotwórczość

Wpływ na rakotwórczość napoju może mieć także jego temperatura.

W 2016 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), będąca częścią WHO, opublikowała raport, w którym zwrócono uwagę na potencjalne ryzyko nowotworowe związane z piciem bardzo gorących napojów. Zgodnie z ich oceną, regularne spożywanie napojów o temperaturze przekraczającej 65 stopni Celsjusza może być rakotwórcze dla ludzi (kategoria 2A). Takie nawyki mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju raka w tym obszarze.

W krajach, gdzie popularne jest picie bardzo gorącej herbaty czy kawy, takich jak Iran i Chiny, notuje się wyższy wskaźnik przypadków raka przełyku.

WHO nie klasyfikuje konkretnych napojów bezalkoholowych jako rakotwórczych, ale zaleca unikanie nadmiernego spożycia napojów z dużą zawartością cukru, sztucznych dodatków oraz tych serwowanych w bardzo wysokiej temperaturze, aby zmniejszyć ryzyko nowotworowe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić