Poza alkoholem istnieje szereg innych produktów, które mogą prowadzić do stłuszczenia wątroby, a w konsekwencji do poważnych chorób takich jak marskość wątroby czy niewydolność tego organu. Niestety, wiele z tych produktów jest bardzo popularnych wśród Polaków.
Dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, ostrzegła w rozmowie z portalem WP abcZdrowie: - Jako dietetyk odradzam mleko pełnotłuste, choć wiem, że niektórym może bardzo smakować. Nic dziwnego, w końcu tłuszcz jest nośnikiem smaku. Smak – owszem, ale dla wątroby jest to prawdziwy cios.
Alkohol a wątroba
Spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, ma negatywny wpływ na nasz organizm, w tym na wątrobę. Ta ostatnia jest odpowiedzialna za metabolizowanie i usuwanie z organizmu szkodliwych substancji.
Dodatkowo spożywanie alkoholu, zwłaszcza piwa czy kolorowych drinków, może prowadzić do zwiększenia apetytu i spożywania pustych kalorii, co z kolei zwiększa ryzyko gromadzenia się tłuszczu, w tym tłuszczu wisceralnego, który otacza między innymi wątrobę.
Prof. dr hab. n. med. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z WP abcZdrowie wyjaśnił, że otyłość jest jednym z czynników prowadzących do rozwoju MAFLD (ang. metabolic associated fatty liver disease, znana też jako NAFLD, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby). Przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie epidemia otyłości idzie w parze z epidemią chorób wątroby, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Co więcej, jak podkreśla ekspert, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, która kiedyś bardzo rzadko była wskazaniem do przeszczepu, teraz staje się najczęstszym wskazaniem.
Lek. Edyta Sekuła, diabetolog, internista, doradca żywieniowy, przyjmująca w Gabinecie Leczenia Otyłości i Cukrzycy w Krakowie, w rozmowie z WP abcZdrowie dodaje, że otłuszczenie wątroby i gromadzenie tłuszczu trzewnego bezpośrednio koreluje ze zwiększaniem ryzyka powikłań metabolicznych, sercowo-naczyniowych, stanów przedcukrzycowych, cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy.
Napoje energetyczne i gazowane
Napoje energetyczne i gazowane są prawdziwą bombą cukrową. Regularne spożywanie tych napojów, zwłaszcza bez umiaru, może prowadzić do rozwoju NAFLD.
Patrycja Zabrzeska, psychodietetyk, trener personalny, dietetyk w Rukola Catering Dietetyczny, w rozmowie z WP abcZdrowie mówi: - Słodkie napoje, takie jak soki, napoje owocowe, wody owocowe, energetyki i niektóre izotoniki to zabójstwo dla naszej wątroby, trzustki i nerek. Niszczą nasz układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy, gospodarkę cukrową i hormonalną.
Dodaje także, że podwyższony cholesterol i trójglicerydy, złe wyniki testów wątrobowych czy glukozy i insuliny - często są efektem spożywania tych napojów.
Warto zwrócić uwagę, że napoje energetyczne, oprócz cukru, zawierają również kofeinę i inne dodatki, takie jak tauryna. Eksperci przestrzegają, że nieograniczone spożywanie energetyków może prowadzić do uszkodzenia wątroby.
Pełnotłuste mleko
W ciągu ostatnich 15 lat spożycie mleka w Polsce znacznie wzrosło. Według danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) Polacy konsumują rocznie aż 225 litrów tego produktu.
Czy mleko jest zdrowe? To zależy. Badanie opublikowane na łamach "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wykazało, że dieta bogata w tłuszcze nasycone jest szkodliwa dla wątroby i stanowi czynnik ryzyka wystąpienia stłuszczenia tego organu.
Jedna szklanka pełnego mleka zawiera 4,5 grama tłuszczów nasyconych, co stanowi około 20 proc. dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej. Jeśli w naszej diecie jest miejsce dla mięsa, żółtych serów i masła, to powinniśmy rozważyć przejście na mleko chude lub napój roślinny.
Dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, autorka wielu książek i publikacji naukowych, w rozmowie z WP abcZdrowie mówi: - Takie mleko 3,2 proc., to tak naprawdę 50 proc. tłuszczu, bo 50 proc. energii pochodzi z tłuszczu. Więc przede wszystkim mleko pełnotłuste uderza w wątrobę, ale nie tylko ono – tłuste żółte sery, sery pleśniowe, topiony, śmietana i majonez także jej szkodzą.
Za to wątroba ci podziękuje
Warto również wspomnieć o nawykach związanych z piciem, które są korzystne dla wątroby.
Odpowiednie nawodnienie organizmu może obniżyć ryzyko stłuszczeniowej choroby wątroby. Soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy i sok z granatów 100 proc., zawierają cenne polifenole, które mogą chronić przed rozwojem NAFLD. Ważne jest jednak, aby spożywać tylko naturalne soki, bez dodatku cukru.
Napoje ziołowe, zwłaszcza z ostropestu plamistego i ziela karczochów, zawierają substancje, które przyspieszają regenerację wątroby, wspierają detoksykację narządu i wykazują działanie żółciopędne i przeciwzapalne.