Niewątpliwie alkohol jest jednym z najbardziej szkodliwych spośród łatwo dostępnych produktów. Nadużywanie procentowych trunków znacznie zwiększa ryzyko rozwoju stłuszczenia i stanu zapalnego wątroby, a nawet jej marskości, która z kolei przyczynia się do przedwczesnego zgonu.
Poza alkoholem, specjalistka medycyny rodzinnej dr Magdalena Cubała-Kucharska, założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana i członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego, wymienia kilka innych niebezpiecznych dla naszego zdrowia produktów. Ekspertka ostrzega, że żywność bogata w cukier również wpływa niekorzystnie na kondycję wątroby. Dotyczy to zwłaszcza syropu glukozowo-fruktozowego, który zwiększa stężenie trójglicerydów w organizmie, a także podnosi ciśnienie i zaburza prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Wątrobie szkodzi też glutaminian sodu – ulepszacz smaku i zapachu oznaczany symbolem E621. Można go znaleźć m.in. w zupach i sosach w proszku, kostkach rosołowych, zupkach chińskich oraz mięsnych i rybnych konserwach. W trosce o dobrą kondycję wątroby warto zrezygnować z fast foodów, wysokoprzetworzonej żywności i innych produktów zawierających znaczne ilości tłuszczów nasyconych. Dr Cubała-Kucharska dodała do swojej listy też niektóre preparaty medyczne.
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ), a także antybiotyki są najczęstszą przyczyną polekowego uszkodzenia wątroby – zaznacza lekarka.
Pamiętajmy, że sięgając po papierosy lub biernie wdychając dym tytoniowy, również szkodzimy naszej wątrobie i podnosimy prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Choroby wątroby na początkowym etapie rozwoju nie dają o sobie znać lub objawia się w nietypowy sposób, dlatego wiele osób nieświadomie niszczy swoje zdrowie. Żeby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, należy przede wszystkim zrezygnować z alkoholu i papierosów, zadbać o odpowiednią dietę i bez wyraźnej potrzeby nie sięgać po leki.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie