Co, zdaniem Charmaine Dominguez, powinny jeść codziennie osoby chore na cukrzycę typu 2?
1. Okrę
Okra, ze względu na zawartość minerałów, witamin i przeciwutleniaczy stanowi doskonałe wsparcie dla osób zmagających się z problemami z poziomem cukru we krwi. Jej lepka konsystencja to źródło cennego rozpuszczalnego błonnika, który skutecznie wspomaga regulację poziomu cukru i cholesterolu w organizmie.
2. Słodkie ziemniaki
Słodkie ziemniaki charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym niż "zwykłe" ziemniaki, co czyni je idealnym wyborem dla osób z cukrzycą. Proces gotowania i chłodzenia ziemniaków zwiększa w nich zawartość skrobi opornej, co jeszcze bardziej obniża ich indeks glikemiczny!
3. Płatki drożdżowe
Płatki drożdżowe, popularne wśród osób stosujących dietę wegańską, są doskonałym źródłem witaminy B12. Co więcej, dwie łyżki stołowe drożdży dostarczają aż 8 gramów białka! Można je stosować jako dodatek do potraw lub składnik roślinnych sosów, wzbogacając smak i wartości odżywcze posiłków. Warto spróbować zastąpić nimi np. parmezan.
4. Kakao
Badania wykazały, że kakao może obniżać poziom glukozy we krwi na czczo i poprawiać insulinowrażliwość.
Kakao może również pomagać w obniżaniu poziomu "złego" cholesterolu LDL, co jest korzystne dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych, szczególnie u osób z cukrzycą, które są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5. Brokuły
Brokuły, bogate w błonnik, witaminę C, białko i chrom, odgrywają kluczową rolę w poprawie metabolizmu glukozy. Ich regularne spożywanie może znacząco przyczynić się do lepszego zarządzania cukrzycą typu 2.
6. Jagody
Jagody są doskonałym wyborem dla osób, które chcą złagodzić stany zapalne. Związki antocyjanów, które nadają im charakterystyczny fioletowo-niebieski kolor, powiązano z zapobieganiem przewlekłym problemom zdrowotnym, takim jak choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca.
Niektóre badania wykazały, że dzikie jagody zawierają od trzech do pięciu razy więcej przeciwutleniaczy niż zwykłe! To właśnie dlatego zalecane są diabetykom.
7. Kurkuma
Kurkuma, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, jest bardzo korzystna dla osób z cukrzycą typu 2. Regularne dodawanie kurkumy do diety może pomóc w zmniejszaniu stanów zapalnych i wesprzeć zdrowie ogólne.