Podstępne schorzenie mózgu
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że z chorobą Parkinsona zmaga się co najmniej 8,5 miliona pacjentów, a w ciągu ostatnich 25 lat liczba przypadków wzrosła dwukrotnie. Chorych wciąż przybywa na całym świecie, także w Polsce.
Przyczyny choroby Parkinsona wciąż nie do końca są znane. Zwyrodnieniowemu schorzeniu mózgu często towarzyszy demencja oraz zaburzenia poznawcze i motoryczne. Przypadłość jest bardzo podstępna, a objawy nie zawsze są oczywiste.
Zobacz także: Pierwszy objaw parkinsona. Zwróć uwagę na głos
Okazuje się, że postępujące zwyrodnienie struktur mózgu może powodować czterdzieści różnych objawów. Zwykle nie są one charakterystyczne. Jeden z symptomów pojawia się podczas wizyty w toalecie.
Nieoczywisty objaw choroby Parkinsona
Problemy z wypróżnianiem mogą zwiastować chorobę Parkinsona. Problem jest stosunkowo powszechny, ale zdecydowana większość ludzi kłopotów w toalecie nie powiąże z potencjalnym zwyrodnieniowym schorzeniem mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparcia to jeden z mniej oczywistych objawów. Problemy z wypróżnieniem dotykają wielu osób w każdym wieku, ale większość pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona zmaga się właśnie z zaparciami.
Może to wynikać z faktu, że przypadłość wpływa na mięśnie brzucha i zwieracz odbytu, a tym samym powoduje trudności podczas wizyt w toalecie. Choroba Parkinsona również sprzyja bezruchowi, więc dochodzi do spowolnienia pracy jelit.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Najbardziej oczywistym i charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest drżenie mięśni i mimowolne napięcia mięśni. Są to tak zwane dystonie. Warto jednak zwracać uwagę na kilka innych symptomów.
Szczególnie powinny zaniepokoić problemy z pisaniem oraz utrata automatycznych ruchów takich jak kołysanie podczas chodzenia, mruganie czy uśmiechanie się. Chorobę Parkinsona może również zwiastować spowolnienie oraz trudności z mową.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.