Stan zapalny kolan
Opuchlizna, zesztywnienie i ból pojawiające się w okolicach kolan mogą oznaczać rozwój stanu zapalnego w naszym organizmie. Najczęstszą przyczyną zapalenia stawu kolanowego jest reumatoidalne zapalenie stawów lub inne schorzenia zwyrodnieniowe. Te zmiany chorobowe są zazwyczaj spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego.
Dna moczanowa
Obrzęk i silny ból kolan mogą być jednym z objawów dny moczanowej. W celu postawienia ostatecznej diagnozy wykonuje się badania stężenia kwasu moczowego w krwiobiegu. Choroba atakuje nie tylko kolana, ale również stawy skokowe czy palce u rąk. U pacjentów z dną moczanowa występuje krystalizacja kwasu moczowego, która zaburza prawidłową ruchomość stawów.
Borelioza
Kleszcze to niebezpieczne insekty, które przenoszą boreliozę. Schorzenie to objawia się m.in. rumieniem wędrującym, przewlekłym zmęczeniem, gorączką, drętwieniem różnych części ciała, a także bólem i obrzękiem stawów kolanowych. Jeśli ugryzł nas kleszcz, to lepiej jak najszybciej udajmy się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Torbiel
Kolejną przyczyną obrzęku i bólu w okolicach kolan jest torbiel, która rozwija się w torebkach stawowych. Do pojawienia się cysty w kolanie może przyczynić się m.in.: nadwaga, otyłość, stan zapalny kaletki, przepuklina torebki stawowej kolana czy uszkodzona łękotka. Zdarza się, że problemy z kolanami są spowodowane zmianami nowotworowymi lub chorobą autoimmunologiczną. Jedną z nich jest toczeń rumieniowy, który atakuje układ odpornościowy i może wywołać objawy przypominające reumatoidalne zapalenia stawów. Poza opuchlizną i bólem stawów u pacjentów z toczniem mogą pojawić się takie dolegliwości jak: bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie i stan podgorączkowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.