Bólu w okolicach łydek, który pojawia się nie tylko przy nadmiernym wysiłku fizycznym, pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować. Zwłaszcza jeśli poza dolegliwościami bólowymi doskwierają nam takie objawy jak obrzęk, bladość skóry i wolno gojące się rany na dolnych kończynach. Tego rodzaju problemy zdrowotne mogą świadczyć o postępującej miażdżycy. Podczas rozwoju tego schorzenia następuje odkładanie się lipidów w naczyniach krwionośnych, co w rezultacie hamuje prawidłowy przepływ krwi.
Kolejne niepokojące symptomy to mrowienie i drętwienie nóg, które mogą oznaczać podwyższone stężenie glukozy w organizmie. Tego typu zaburzenia prowadzą do uszkodzenia połączeń nerwowych i naczyń krwionośnych. Osoby cierpiące na neuropatię cukrzycową nierzadko skarżą się także na ból i skurcze mięśni nóg i rąk, zaburzenia czucia i owrzodzenia na skórze. Opuchlizna na nogach może być efektem zmęczenia i zbyt wysokiej temperatury panującej na zewnątrz podczas upalnych dni.
Nie tylko zakrzepica. Tak maskuje się inny, groźny przeciwnik
Spuchnięte kończyny można zauważyć również u pacjentów z zakrzepicą oraz chorobami, serca, wątroby i nerek. Innymi objawami, których nie należy lekceważyć, są zimne stopy, które mogą nas alarmować o złogach zatykających żyły. Jeżeli niezależnie od temperatury otoczenia marzną nam nogi, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Do objawów współtowarzyszących można zaliczyć m.in.: zmianę zabarwienia skóry, utratę owłosienia i spowolnienie wzrostu paznokci na stopach. Pamiętajmy, że każde widoczne zmiany pojawiające się na nogach powinny być skonsultowane z lekarzem. Im szybciej udamy się do specjalisty, który postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie, tym większa szansa na to, że unikniemy wielu groźnych powikłań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.