Jajka goszczą na polskich stołach nie tylko podczas Wielkanocy. Chętnie jemy je bez specjalnej okazji – na śniadanie, jako dodatek do sałatki czy kanapki. To wyjątkowo zdrowy produkt, w którym znajdziemy żelazo, siarkę i fosfor. Jaja są również doskonałym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E oraz K. Zawierają również witaminy z grupy B, a także cenne przeciwutleniacze - luteinę i zeaksantynę.
Jajka dostępne w sklepach i na lokalnych targowiskach mają nie tylko różną wielkość, ale i kolor. Białe, beżowe, brązowe, nakrapiane, o zielonym odcieniu, które są najzdrowsze? Po które jaja warto sięgać? Co ciekawe, badania konsumenckie potwierdzają, że Polacy najchętniej wybierają jajka o brązowej skorupce, uznając, że są najzdrowsze. Z kolei część z nas uważa, że jajka białe są wynikiem wieloletnich modyfikacji genetycznych.
Niestety, przekonania te mijają się z prawdą. Od czego zatem zależy kolor skorupki jajka? Odpowiedź jest prosta: od genów kury. Ptaki o białym upierzeniu będą znosić białe jaja, z kolei te o ciemniejszych piórach – jajka brązowe i beżowe. U lokalnych rolników można dostać niekiedy jaja w kolorze pastelowym - zielonym i niebieskim. Takie jaja znoszą z kolei kury z rasy Araucana.
Kolor nie ma zatem związku ze sposobem hodowli czy rodzajem pokarmu, który otrzymują kury. Czy ma wpływ na właściwości zdrowotne jaj lub ich smak? Nie. Walory smakowe i zdrowotne w jajkach białych, brązowych czy zielonych są takie same.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.