Pełne ziarno
Produkty pełnoziarniste usprawniają procesy metaboliczne, przyspieszają perystaltykę jelit, pomagają utrzymać prawidłową wagę, wspomagają odchudzanie i zmniejszają ryzyko rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.
Czytaj także: Powoduje "zatrucie" krwi. Zabija więcej osób niż rak
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają obecności błonnika, który na długo pozostawia uczucie sytości, a także redukuje stany zapalne wątroby i pomaga ją zregenerować. Wyniki jednych z najnowszych badań, które zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nutrients" potwierdziły, że spożywanie przynajmniej 7,5 grama włókna pokarmowego w ciągu dnia zawartego w jęczmieniu, owsie czy innych tego typu produktach pomaga złagodzić objawy zwłóknienia wątroby.
Owoce i warzywa
W trosce o dobrą kondycję naszej wątroby warto sięgać po jarmuż, brukselkę, kapustę i brokuły. Warzywa kapustne są bogatym źródłem indolu, który zapobiega stłuszczeniu wątroby i jest w stanie zahamować jego rozwój. Do diety powinniśmy włączyć także jagody, które zawierają antyoksydanty. Jak wynika z badań przeprowadzonych na organizmach szczurów z dysfunkcją wątroby i markerami schorzeń metabolicznych, ekstrakt z tych owoców może w przyszłości okazać się silną bronią w walce z tego rodzaju problemami zdrowotnymi, pomagając wielu pacjentom. Do takich wniosków doszli naukowcy z Arabii Saudyjskiej.
Oliwa z oliwek
Ten rodzaj tłuszczu pomaga podnieść stężenie dobrego cholesterolu HDL w krwiobiegu. Oznacza to, że oliwa z oliwek zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia stłuszczenia wątroby. Wszystko to za sprawą zawartości kwasu oleinowego, związków fenolowych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią nasz organizm przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego. To sprawia, że może zapobiegać uszkodzeniom wątroby, a nawet je odwracać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.