Lekarze od lat ostrzegają przed nadmiarem soli w diecie, podkreślając, że prowadzi to do wielu niekorzystnych skutków zdrowotnych. Chociaż jest powszechnie używana w kuchni, należy pamiętać, że jest również obecna w wielu przetworzonych produktach spożywczych.
Do produktów z największą zawartością soli należą m.in.: paluszki, chipsy, krakersy, fast foody, zupy w proszku, gotowe dania, warzywa w puszce oraz niektóre ryby i przetwory mięsne, kiszonki i warzywa konserwowe. Aby zadbać o zdrowie, należy unikać nadmiernego solenia potraw i zwracać uwagę na skład produktów, który jest podany na etykiecie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dorośli spożywali nie więcej niż 5 gramów soli dziennie, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce. Nadmierne spożycie soli przyczynia się do około 1,65 mln zgonów rocznie na całym świecie, z czego w Polsce rocznie umiera 17 tys. osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duże spożycie soli prowadzi do wielu poważnych chorób
Wysokie spożycie soli prowadzi do nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, demencji i problemów poznawczych, a także zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy i kamicy nerkowej.
Czytaj także: Ta przyprawa jest w każdym domu. Niszczy komórki rakowe
Regularne spożywanie dużej ilości soli zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, zwłaszcza raka żołądka. Aby ulepszyć smak potraw bez użycia soli, warto sięgnąć po zdrowsze zamienniki, takie jak czarny pieprz, oregano, lubczyk, czosnek, gorczyca, bazylia, szałwia czy cząber.
Pozbycie się soli, jako dodatku do posiłków, może zmniejszyć ryzyko problemów z sercem i udarów o niemal jedną piątą.
Badanie UK pokazało, że osoby, które nigdy nie dodają soli do posiłków, są mniej narażone na migotanie przedsionków, niż osoby, które zawsze solą swoje jedzenie.