Jednym z najczęściej bagatelizowanych objawów niedoboru wapnia są częste skurcze mięśni, które pojawiają się nie tylko podczas ćwiczeń fizycznych, ale też podczas wykonywania codziennych czynności. Ból spowodowany przez skurcze dotyczy przede wszystkim ud, ramion i łydek. Gdy organizm potrzebuje wapnia, możesz również cierpieć na bezsenność. Problemy z zasypianiem i wybudzanie się w trakcie nocy nie zawsze są wynikiem stresu, ale sprawiają, że jesteś zmęczony i możesz mieć problemy z koncentracją.
To jednak nie koniec objawów. Warto też zwrócić uwagę na stan naszego uzębienia. Kruchość, zażółcenia czy ubytki pojawiają się, gdy organizm potrzebuje większej ilości wapnia. O braku tego ważnego pierwiastka może też świadczyć nadmierna łamliwość włosów i paznokci. Innym symptomem, którego nie wolno lekceważyć są bóle stawów i kości, jak również częste złamania, naciągnięcia czy zwichnięcia. Objawem, który rzadko łączymy z niedoborem wapnia jest też nadciśnienie tętnicze. Pierwiastek ten bierze udział w procesach krzepnięcia krwi oraz regulacji jego ciśnienia. Okazuje się, że nie tylko wysoki cholesterol czy takie schorzenia jak nadwaga i otyłość mogą wpływać na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Pamiętaj, że suplementacja wapnia powinna być skonsultowana z lekarzem. Warto też wzbogacić naszą dietę o produkty bogate w ten składnik mineralny. Znajdziemy go w orzechach, pomidorach, gorzkiej czekoladzie, nabiale, roślinach strączkowych, bananach, szpinaku, pietruszce oraz rybach.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.