Kwas fitowy to organiczny związek chemiczny, który możemy znaleźć w większości jadalnych nasion. Występuje naturalnie w takich roślinach jak owies, siemię lniane, komosa ryżowa, fasola, soczewica, ciecierzyca, bób i groch. Zbyt duża ilość fitynianów może wpływać negatywnie na naszą kondycję zdrowotną. Kiedy kwas fitynowy dostaje się do organizmu, wchodzi w reakcję z magnezem, cynkiem, żelazem i wapniem, tworząc tym samym nierozpuszczalne związki. Wprawdzie nie wypłukuje cennych minerałów, ale utrudnia ich prawidłowe przyswajanie, przez co może doprowadzić do groźnych niedoborów.
Dlatego na kwas fitowy powinny szczególnie uważać osoby cierpiące na niedobór żelaza. Deficyt tego pierwiastka zwiększa ryzyko rozwoju niedokrwistości (anemii). Fityniany mogą również blokować enzymy, które trawią skrobię i białka (trypsyna, pepsyna i amylaza). Jak tego uniknąć i przygotować w pełni wartościowy posiłek? Na początek nasiona fasoli lub owsianki warto wymoczyć w przegotowanej wodzie. Należy pamiętać, żeby później nie gotować tych produktów w tej samej wodzie.
Piana, która powstanie podczas procesu namaczania będzie zawierała substancje wykazujące właściwości antyodżywcze. Do wody można też wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej. Dzięki temu zmiękczymy wodę i przyspieszymy namaczanie. Jeśli mamy zamiar przygotować potrawę z grochu, soczewicy, komosy ryżowej, wówczas ziarna moczymy przez ok. 2 godziny. W przypadku ciecierzycy, soi lub fasoli jaś, moczenie powinno trwać nawet 12-14 godzin.