Czym jest cholina?
Cholina, czyli witamina B4, należy do substancji łatwo rozpuszczających się w wodzie. W naszym organizmie gromadzą się jej niewielkie ilości, więc konieczne jest dostarczanie tego cennego składnika razem z pożywieniem.
Zobacz także: Królowa witaminy C. Nie ma zdrowszego owocu
Witamina B4 występuje w takich produktach jak: kurze jajka, mięso wołowe, otręby, kiełki pszenicy, orzechy włoskie, nerkowce, soczewica, soja i cieciorka. Jej zadaniem jest wspieranie prawidłowej pracy wątroby, serca, mięśni oraz układu nerwowego i oddechowego.
Skutki niedoboru choliny
Niedobór choliny może przyczyniać się do zbyt wysokiego stężenia złego cholesterolu LDL w krwiobiegu. Z kolei zaburzenia gospodarki lipidowej sprzyjają tworzeniu się i odkładaniu blaszek miażdżycowych, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu. Cholina odpowiada za prawidłową pracę i regenerację komórek wątrobowych. Dlatego jej zbyt niski poziom w organizmie zaburza prawidłową pracę układu trawiennego i powoduje takie dolegliwości jak ból brzucha, zgaga, zaparcia i wzdęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ekstremalnych przypadkach może dojść do rozwoju stłuszczenia lub zwłóknienia wątroby. Deficyt witaminy B4 osłabia również połączenia pomiędzy neuronami, co w rezultacie powoduje problemy z pamięcią długotrwałą, zaburzenia koncentracji, a nawet podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń neurodegeneracyjnych. Kolejnym zadaniem, jakie spełnia cholina, jest prawidłowa regeneracja mięśni.
Niedostateczna podaż witaminy B4 może objawiać się osłabieniem i zmęczeniem mięśni. Dotyczy to zwłaszcza osób, które regularnie uprawiają sport. O niedoborze choliny mogą także świadczyć: długotrwałe i silne bóle głowy (najczęściej w okolicach skroni) oraz rozdrażnienie i zaburzenia na tle psychicznym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.