Witamina C w pigwie
W pigwie znajdziemy witaminę A, C, witaminy z grupy B, kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy, antocyjany oraz karotenoidy. Owoc ten pobudza apetyt, pomaga na wymioty, biegunkę i wzdęcia, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także przeciwdziała anemii.
Mimo tego, że owoce pigwy zerwane prosto z drzewa są twarde, mało soczyste i mają cierpki smak, to można z nich przyrządzić smaczną konfiturę, tartę czy sos.
Jak zrobić pigwówkę?
Innym sposobem na wykorzystanie pigwy, jest zrobienie nalewki, która nie tylko zachwyci nas swoim smakiem, ale i walorami zdrowotnymi.
Składniki potrzebne do przygotowania leczniczej nalewki:
- 1 kg świeżych owoców pigwy,
- 1 kg cukry trzcinowego,
- 1 litr spirytusu,
- kilka goździków.
Na początek pigwę należy pokroić na połówki i pozbyć się gniazd nasiennych, a potem podzielić je na mniejsze kawałki. Tak przygotowane owoce wrzucamy do dużego słoika i zasypujemy cukrem trzcinowym. Słój zakręcamy i odstawiamy na około trzy tygodnie.
Po upływie tego czasu, gdy pigwa puści sok, dolewamy spirytus (nie musisz wlewać alkoholu - wówczas otrzymasz wartościowy syrop, który możesz podawać również dzieciom) i wrzucamy goździki. Mieszankę odstawiamy na miesiąc.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Pigwówka poza walorami smakowymi, ma również szereg zdrowych właściwości. Wzmocni naszą odporność, zabije bakterie i wirusy, a także zadba o prawidłowe ciśnienie krwi. Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego alkoholu nalewkę z pigwy należy spożywać z umiarem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl