Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób wirusowych na świecie. Do najbardziej charakterystycznych objawów grypy można zaliczyć gorączkę od 37 do 38 stopni Celsjusza, chociaż w niektórych przypadkach temperatura ciała chorego może dochodzić nawet do 40 stopni. Osoba cierpiąca na grypę bardzo często skarży się również na silne bóle głowy i okolic karku, katar, uporczywy suchy kaszel oraz uczucie zmęczenia.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Tego rodzaju objawy mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Niestety może dojść także do powikłań, które pojawiają się najczęściej u pacjentów ze znacznym spadkiem odporności z powodu przebytej choroby lub borykających się z przewlekłymi schorzeniami związanymi z układem oddechowym i układem krążenia.
Najczęstsze powikłania pojawiające się po grypie to: zapalenie oskrzeli i płuc, stan zapalny ucha środkowego lub zatok nosowych, zapalenie mięśni, zapalnie nerwów obwodowych, zapalnie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalnie rdzenia kręgowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalnie wielonerwowe oraz zespól wstrząsu toksycznego.
Jeszcze innymi powikłaniami może być zespół Rey'a, którego objawami są m.in. stłuszczenie wątroby i obrzęk mózgu oraz zespół Guillaina-Barrégo – schorzenie neurologiczne powodujące uszkodzenie nerwów.
Biorąc pod uwagę, jakie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia może nieść ta podstępna choroba, nie wolno nam bagatelizować, żadnego z jej objawów i przede wszystkim nie mylić grypy z przeziębieniem. Żeby uniknąć poważnych powikłań, lepiej udać się do lekarza niż leczyć dolegliwości grypowe na własną rękę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.