Według niemieckiego lekarza Andreasa Michelsena nasze zdrowie aż w 91 proc. zależy tylko od nas. Nasze nawyki żywieniowe i decyzje, które podejmujemy w kuchni, mogą przyśpieszyć lub znacząco spowolnić procesy starzenia. Geny mają tu mało do powiedzenia – to tylko pozostałe 9 procent.
Wcześniej zakładano, że długowieczność to od 20 do 30 proc. kwestia genów. Naukowcy z Calico w swoich badaniach przypisali jej zaledwie 9 proc. (...) To, czy zestarzejemy się zdrowo, w 90 proc. zależy od nas samych. Myślę, że to prawdziwa szansa – przestrzega Michelsen.
Lekarz mówi o braku ruchu, który w połączeniu ze złą dietą jest przyczyną chorób cywilizacyjnych. Tylko od nas zależy, jakiego dokonamy wyboru - wieczór przed telewizorem czy spacer. Przetworzona żywność taka jak chipsy, frytki i pizza. Czy coś zdrowszego – owoce, warzywa i orzechy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najważniejsze produkty w diecie na długowieczność
Lekarz i autor bestsellerów Andreas Michalsen: "Żyć 20 lat dłużej?" wymienia najważniejsze wskazówki na "dodatkowe lata". Jego zdaniem, są produkty, które mają zbawienny wpływ na nasze ciała i zdrowie. Każdy powinien mieć je w swojej diecie.
Zobacz również: Dzięki nim wydłużysz życie nawet o 24 lata. To osiem nawyków
Trzy najważniejsze produkty, które powinniśmy spożywać każdego dnia, to: rośliny strączkowe, takie jak fasola, soczewica i ciecierzyca. Do tego dodałbym pełnoziarniste zboża zamiast białej mąki — w tym makarony z nich zrobione. Obecnie dostępne są doskonałe produkty, które również dobrze smakują. Na trzecim miejscu umieściłbym orzechy i nasiona - wymienia niemiecki ekspert.
Czego unikać i czy stosować post przerywany
Dr Michalsen zaznacza, że wie, iż nikt nie urodził się ascetą i do zdrowej diety powinniśmy się przyzwyczajać. Chodzi o tak zwany okres przejściowy. Powolne ograniczanie części produktów może trwać nawet kilka miesięcy.
Teraz przychodzi trudniejsza część — należy spożywać bardzo mało kiełbasy, mięsa, słodyczy i alkoholu. Zamiast tego należy postawić na więcej owoców i warzyw. (...) Zalecam umiarkowany post przerywany w postaci 14:10 - poleca dr Andreas Michalsen.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.