Cichy atak serca, zawał przechodzony, niemy atak serca – to wszystkie określenia używane do nazwania zawału, który daje mało charakterystyczne i mylące objawy. Do symptomów, które się pojawiają w tym przypadku możemy zaliczyć: ból brzucha, zgagę, zimne poty, nudności, zawroty głowy, silne zmęczenie, bladość widoczną na twarzy oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Objawy te pojawiają się nagle i nigdy nie wolno ich bagatelizować.
Kto jest w grupie ryzyka wystąpienia cichego ataku serca? Przede wszystkim seniorzy oraz osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, otyłość, astma, miażdżyca, stwardnienie rozsiane czy osteoporoza.
Lekarze ostrzegają, że zbagatelizowany zawał przechodzony może powodować bardzo groźne powikłania. W niektórych przypadkach prowadzi również do zgonu, gdy doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia serca.
Zobacz także: To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy
Jak rozpoznać, że w przeszłości mogliśmy przejść cichy atak serca? Jeśli od dłuższego czasu cierpimy na zmęczenie, szybciej się męczymy oraz zauważyliśmy u siebie nawracające duszności, to znak, że jak najszybciej powinniśmy skonsultować nasz stan zdrowia z lekarzem. Specjalista powinien zlecić wykonanie EKG serca. Niemy atak serca prawie zawsze pozostawia po sobie ślad. U pacjentów, którzy go doświadczyli widoczna jest blizna na sercu tzw. blizna zawałowa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.