Wątrobą jest największym gruczołem w naszym organizmie, który pełni funkcję metaboliczną detoksykacyjną, filtracyjną i magazynującą. Kiedy ten organ szwankuje, wówczas cierpi cały organizm i pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości.
Do produktów, które zaburzają prawidłową pracę wątroby i jednocześnie stopniowo ją wyniszczają, można zaliczyć przede wszystkim alkohol. Regularne sięganie nawet po niewielkie ilości napojów zawierających procenty może w rezultacie doprowadzić do alkoholowego stłuszczenia wątroby, włóknienia, a nawet marskości tego narządu.
Do rozwoju chorób wątroby przyczynia się również palenie papierosów, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków oraz dieta bogata w cukier i wysokoprztworzoną żywność. Niektóre wirusy także mogą wpływać niekorzystnie na wątrobę i wywołać wirusowe zapalenie wątroby (WZW) lub chorobę stłuszczeniową wątroby.
Problemy z wątrobą mogą przez długi czas nie dawać o sobie znać lub objawiać się nieoczywisty sposób. Do mało charakterystycznych symptomów możemy zaliczyć takie dolegliwości jak: przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu, gorączkę, dreszcze, ciemną barwę moczu, jasny kolor stolca, opuchliznę kończyn dolnych, obrzęk brzucha, obniżone libido i niewielkie czerwone linie pojawiające się na skórze.
U mężczyzn z chorą wątrobą może występować opuchlizna moszny, nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi i kurczenie się jąder. Z kolei u kobiet mogą pojawić się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Najbardziej charakterystyczne symptomy świadczące o złym stanie wątroby to: bóle brzucha, opuchlizna w okolicach tego narządu, żółte zabarwienie białek oczu i skóry oraz podwyższone próby wątrobowe.