Przyczyny zachorowań na raka jelit
Częste jedzenie czerwonego, przetworzonego mięsa, nadużywanie alkoholu, duża ilość cukru w diecie przy niskim spożyciu błonnika. Do tego brak aktywności fizycznej, nadwaga lub otyłość i palenie tytoniu – oto lista grzechów głównych, które mogą doprowadzić do rozwoju choroby nawet u bardzo młodych osób.
Wzrost zachorowań na raka jelit wśród młodych ludzi
Specjaliści zauważyli, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodych ludzi rozpoczął się mniej więcej od grupy osób urodzonych w latach 40. ubiegłego wieku, czyli w okresie kiedy po zakończeniu drugiej wojny światowej. To wtedy zaczęła się poprawiać sytuacja materialna w wielu państwach na świecie.
Od tego czasu nastąpił zdecydowany wzrost spożycia cukru, mięsa i alkoholu, zwiększyła się też w zatrważającym tempie liczba osób otyłych, a styl pracy zmieniał się coraz mocniej na tryb siedzący.
Inne zmiany, które mogły wpłynąć również na osłabienie naszych organizmów, to fakt częstszego stosowania antybiotyków, które powodują zmiany flory jelitowej. Może to mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania częstej antybiotykoterapii u bardzo małych dzieci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.