Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków (ADA) dotarło do szokujących statystyk. Według nich osoby chore na cukrzycę stanowią aż 40 procent osób, które zmarły na COVID-19 w USA. "Pandemia mocno wpłynęła na ludzi żyjących z cukrzycą" – powiedział w zeszłym tygodniu dyrektor naukowy i medyczny ADA, dr Robert Gabbay.
Gabbay nazwał te statystyki "bardzo otrzeźwiającymi". Wziął pod uwagę to, że tak duża liczba zgonów pochodzi od grupy stanowiącej zaledwie 10 procent populacji. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do piątku w USA odnotowano 608 495 zgonów z powodu COVID-19. Jak mówią w ADA, prawie 245 tys. z nich to osoby z cukrzycą.
Czytaj także: Nagły zwrot. WHO chce kontroli chińskich laboratoriów
"Jeżeli masz cukrzycę — zaszczep się"
"Nie wiem, jak jeszcze bardziej do tego namówić, mówię więc wprost – jeśli masz cukrzycę, zaszczep się. Jeżeli masz cukrzycę, ryzyko śmierci jest aż 12 razy wyższe" – podkreślił. Dodał też, że ADA potwierdziła inne niepokojące dane — liczba przypadków cukrzycy typu 2 u dzieci prawie się podwoiła od czasu pandemii.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jeszcze w 2020 roku wyjaśniło, że osoby chore na cukrzycę nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 niż osoby w populacji ogólnej. Problemem jest jednak fakt, że u pacjentów z cukrzycą, u których rozwinęła się choroba COVID-19, zaobserwowano wyższe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i zgonów, niż u osób zdrowych.
Ponadto można zauważyć pewną zależność między liczbą chorób towarzyszących (np. cukrzyca, choroba serca) i ryzykiem rozwoju ciężkich powikłań COVID-19 (im więcej chorób, tym to ryzyko jest wyższe) - czytamy w oświadczeniu PTD.
Czytaj także: Pomoc na rzecz Austrian Airlines. Jest werdykt sądu UE
Większe ryzyko powikłań
U osób z nieleczoną i niekontrolowaną cukrzycą, u której występują duże wahania poziomu cukru we krwi, istnieje większe ryzyko rozwoju powikłań w przypadku zakażenia.
Warto wiedzieć, że infekcja wirusowa, nie tylko ta spowodowana zakażeniem SARS-CoV-2, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 1. Wzrost ten może doprowadzić do rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej.