Lewotyroksyna, popularny lek stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, może być związana z utratą masy kostnej. Wyniki badań, które zostaną przedstawione na zjeździe Radiological Society of North America w Chicago, sugerują potrzebę dokładnego monitorowania jej stosowania.
Niedoczynność tarczycy, objawiająca się m.in. zmęczeniem i przyrostem masy ciała, jest często leczona lewotyroksyną. Jednak nowe badania wskazują, że lek ten może prowadzić do utraty masy kostnej, nawet u pacjentów z prawidłowym poziomem hormonu tyreotropowego (TSH).
W USA lewotyroksyna jest drugim najczęściej przepisywanym lekiem dla osób starszych. Codziennie przyjmuje ją ok. 23 mln Amerykanów. Dr Elena Ghotbi z Johns Hopkins University School of Medicine podkreśla, że wiele recept może być wydawanych bez rzeczywistej potrzeby, co może prowadzić do nadmiaru hormonu i zwiększonego ryzyka złamań kości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania nad wpływem lewotyroksyny
Badania przeprowadzone w ramach współpracy między Johns Hopkins a Baltimore Longitudinal Study of Aging objęły 81 pacjentów przyjmujących lewotyroksynę i 364 osoby jej nieużywające. Średni wiek uczestników wynosił 73 lata. Wyniki wskazują, że stosowanie lewotyroksyny wiązało się z większą utratą masy kostnej, nawet przy prawidłowym poziomie TSH.
Dr Shadpour Demehri z Johns Hopkins zwraca uwagę, że nawet przy przestrzeganiu wytycznych, lewotyroksyna może prowadzić do utraty masy kostnej. Dr Jennifer Mammen zaleca, aby pacjenci regularnie omawiali swoje leczenie z lekarzem i monitorowali czynność tarczycy, aby ocenić ryzyko i korzyści związane z terapią tym konkretnym lekiem.
Zmniejszenie masy kostnej zwiększa podatność na złamania, nawet po urazach, które u zdrowego człowieka nie doprowadzają do żadnego uszczerbku. Złamania dotyczą różnych kości, choć szczególnie niebezpieczne są złamania kręgów i bioder.