Echinacea purpurea, czyli jeżówka purpurowa, to roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Posiada purpurowe kwiaty, mające nastroszone płatki, co sprawia, że z wyglądu przypomina jeża.
Prozdrowotne właściwości jeżówki są znane od wieków. Dawniej Indianie używali jej do produkcji leku, który pomaga na ukąszenie węża i trudno gojące się rany. Obecnie w każdej aptece możemy kupić tabletki, syrop, krople, maść lub żel na bazie jeżówki purpurowej. Preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny stymulują produkcję leukocytów i mikrofagów. Dzięki temu jeżówka purpurowa podnosi odporność na bakterie i wirusy, a także świetnie sprawdza się przy leczeniu przeziębienia i grypy.
Po specyfiki z echinacei powinny sięgać osoby cierpiące na dolegliwości przewodu pokarmowego, nawracające infekcje pęcherza i dróg moczowych, zapalenie dróg żółciowych, oskrzeli, ucha środkowego oraz stany zapalne stawów. Jeżówkę purpurową można stosować również zewnętrznie na oparzenia, owrzodzenia, ospę, różyczkę, choroby grzybicze, trądzik i wypryski.
Niestety, nie każdy może stosować leczniczą kurację z udziałem jeżówki purpurowej. Echinacea nie jest wskazana dla osób po przeszczepie, cierpiących na schorzenia autoimmunologiczne oraz zażywających regularnie glikokortykosteroidy czy leki immunosupresyjne. Pacjenci z gruźlicą, chorą wątrobą, leukocytozą i białaczką również nie powinni przyjmować tego typu preparatów leczniczych.