Rodzaje chłoniaków
Wyróżniamy dwa rodzaje chłoniaków: Hodgkina i nie-Hodgkina. Ten pierwszy pojawia się często u osób młodych między 20. a 40. rokiem życia oraz po 50. Chłoniak nie-Hodgkina atakuje przede wszystkim seniorów i uaktywnia się po 60. roku życia.
Objawy charakterystyczne
Jednym z objawów charakterystycznych dla chłoniaków jest stan podgorączkowy lub gorączka, która pojawia się i znika bez wyraźnej przyczyny. Uwaga – wysoka temperatura może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu jednego dnia.
Czytaj też: Bezdomna urodziła dziecko na mrozie
Gdy nowotwór układu chłonnego jest umiejscowiony w klatce piersiowej, u chorych pojawia się silny suchy kaszel i duszności. Pacjenci skarżą się również na powracające infekcje górnych dróg oddechowych. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do utraty wagi.
Nietypowe objawy chłoniaka
Ten rodzaj nowotworu powoduje objawy podobne do grypy lub przeziębienia. Pojawiają się takie symptomy jak:
- osłabienie,
- zmęczenie,
- senność,
- nocne poty.
Chłoniak może też dawać objawy widoczne na skórze. Wtedy pojawia się nienaturalne swędzenie całego ciała. Skóra staje się czerwona i sucha, również skóra głowy. Charakterystycznym miejscem są uszy. Możemy zaobserwować nadmierne wypadanie włosów.
Natomiast gdy chłoniak rozwinął się w jelitach lub żołądku, będzie mu towarzyszył ból brzucha, a gdy zaatakuje wątrobę, pojawi się żółtaczka i charakterystyczne dla niej zażółcenie twarzy, dłoni czy białek ocznych.
Najczęściej obserwowanym objawem chłoniaka jest powiększenie węzłów chłonnych. To objaw, który nie boli. W miejscu powiększonych węzłów nie zaobserwujemy również żadnych skórnych zmian.
Warto pamiętać, że objawy chłoniaka zależą przede wszystkim od umiejscowienia nowotworu. Żadnego nie wolno lekceważyć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl