Guz mózgu to nowotwór, którego ryzyko wzrasta u osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Najczęściej diagnozuje się go u osób starszych – po 85. roku, ale może rozwinąć się również u młodych.
W Polsce co roku guz mózgu rozpoznawany jest u ok. trzech tysięcy osób. Niestety, często jest diagnozowany w późnym stadium, gdyż objawy mogą być mylące. To, co na pewno powinno nas zaniepokoić, to nawracające nudności i wymioty, zwłaszcza gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, podwójne widzenie czy niedowład kończyn.
Lekceważyć nie wolno również nietypowego bólu głowy, który nie tylko nie reaguje na leczenie, ale i wraz z upływem czasu staje się coraz silniejszy. Niepokojące są także zmiany zachowania – te najczęściej zauważają bliskie osoby, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na guza mózgu może również wskazywać utrzymujące się od dłuższego czasu uczucie osłabienia, zmęczenie, a także zaburzenia równowagi i napady padaczkowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Są pewne cechy związane z guzami, jak np. bóle poranne, które występują po obudzeniu i ulegają zmniejszeniu w ciągu dnia. Korelować to może ze wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym i zastojem przepływu krwi w związku z pozycją horyzontalną – skomentował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Objawy przede wszystkim zależą od lokalizacji guza, a także tego, na jakim etapie jest nowotwór.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.