Brzuch tarczycowy jak sam nazwa wskazuje, oznacza złą kondycję tarczycy, a dokładnie niedoczynność tego narządu. Przy tym schorzeniu tarczyca produkuje za mało hormonów. Jednym z nich jest tyroksyna, która odpowiada za przetwarzanie kalorii.
Niedobór tego bardzo istotnego dla organizmu hormonu sprawia, że w okolicach naszego brzucha odkłada się tkanka tłuszczowa, co powoduje przybieranie na wadze. Wzrost masy ciała wcale nie musi być symptomem problemów z tarczycą. Może być efektem niewłaściwego sposobu odżywiania, braku regularnej aktywności fizycznej, a także stresu. Jak więc rozpoznać brzuch tarczycowy? Pacjent z niedoczynnością tarczycy ma brzuch przypominający spłaszczoną piłkę.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Najczęściej zaokrąglenie zaczyna się pod biustem i kończy się w okolicach podbrzusza. Tego rodzaju otyłość brzuszna charakteryzuje się tym, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni brzucha. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy zaburza prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Efektem tego są wzdęcia i zaparcia oraz wcześniej wspomniane zaokrąglenie.
Poza tym objawem, u osoby borykającej się z niedoborem hormonów tarczycy nierzadko występuje również przesuszenie skóry, szczególnie na łokciach i w okolicach kolan. Pojawia się także ciągłe uczucie zimna, senność i zmęczenie.
W przypadku pojawienia się brzucha tarczycowego, któremu towarzyszą wyżej wymienione symptomy, należy niezwłocznie skonsultować się z endokrynologiem oraz wykonać odpowiednie badania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.