Z badań statystycznych wynika, że rak kręgosłupa rzadko ma postać pierwotną i rozwija się w rdzeniu kręgowym. W większości przypadków jest spowodowany przerzutami z innych narządów.
Najbardziej typowym objawem tego schorzenia jest ból w okolicach pleców, którego przyczyną są zmiany chorobowe zachodzące w obrębie kręgów. Tej dolegliwości mogą towarzyszyć nerwoból i zmiany czucia.
Do mniej charakterystycznych sygnałów świadczących o rozwoju raka kręgosłupa należą: bóle w klatce piersiowej, osłabienie mięśni oraz bóle i zawroty głowy. Guz, który rozwija się w okolicach kręgosłupa, uciska na rdzeń kręgowy i worek oponowy, co nierzadko wywołuje mrowienie, drętwienie i zmianę temperatury skóry.
Wszystkie nowotwory powoli wyniszczają organizm i często obawiają się utratą apetytu, przewlekłym zmęczeniem i bólem, który z czasem utrudnia wykonywanie najprostszych czynności.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa związane z rozwojem nowotworu zazwyczaj nasilają się nad ranem i podczas zmiany pozycji ciała ze stojącej na leżącą. Objawy są bardziej uciążliwe, gdy chory jest w ruchu i stają się mniej dokuczliwe kiedy odpoczywa.
Żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości nie wolno lekceważyć i należy pamiętać, że im szybsze rozpoznanie choroby, tym większa szansa na powrót do zdrowia. W diagnostyce raka kręgosłupa wykonuje się badanie RTG, które pozwala wykryć patologiczne zmiany zachodzące w organizmie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.