Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących i najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych. Głównym czynnikiem ryzyka jego rozwoju jest palenie papierosów. Szacuje się, że palenie odpowiada za około 90 proc. przypadków tego nowotworu.
Warto pamiętać, że zarówno czynne, jak i bierne palenie jest szkodliwe. Inne czynniki to środowiskowe zanieczyszczenia – większe ryzyko mają osoby narażone na działanie azbestu, kadmu, ołowiu czy radonu.
Nie bez znaczenia są także predyspozycje genetyczne. Coraz częściej eksperci zwracają uwagę na ogromne zagrożenie, jakie niesie ze sobą smog.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oto objawy raka płuc
Nowotwór płuc nie zawsze daje wyraźne symptomy. Do najczęstszych objawów należą kaszel z krwiopluciem, ból w klatce piersiowej, chrypka utrzymująca się przez wiele tygodni, problemy z przełykaniem (dysfagia) oraz duszności. Każdy z tych objawów powinien być sygnałem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Inne oznaki, które mogą sugerować rozwijający się nowotwór, to palce pałeczkowate, powiększenie węzłów chłonnych, ból w kościach, ciągłe zmęczenie mimo odpoczynku, a także nagła utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety czy zwiększoną aktywnością fizyczną. Kolejnym objawem jest zespół Hornera.
Jak rozpoznać zespół Hornera?
Objawy zespołu Hornera są widoczne na twarzy i są wynikiem porażenia lub uszkodzenia nerwów. Dotyczą one jednej połowy twarzy, w tym oka. U chorego może dojść do zwężenia oka lub całkowitego zapadnięcia się gałki ocznej.
Zespół Hornera często występuje u osób z guzem Pancoasta, któremu towarzyszy ból górnej części pleców, barku, ramienia i dłoni. Pacjenci onkologiczni mogą także odczuwać ból szyi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.