Ze statystyk wynika, że 20 proc. przedwczesnych zgonów związanych z nowotworem płuc nie jest spowodowane nałogowym paleniem papierosów. Inne czynniki ryzyka to m.in.: uwarunkowania genetyczne, toksyny obecne w powietrzu i nieodpowiednia dieta.
Typowym symptomem tej śmiertelnej choroby jest uporczywy kaszel. Do innych objawów możemy zaliczyć również ból w klatce piersiowej, której ścianki są silnie unerwione. Narośl nowotworowa może powodować tego typu dolegliwości.
Kolejnym symptomem jest świszczący oddech. Rak rozwijający się w okolicach upośledza drożność dróg oddechowych, co powoduje gwizd lub świst oddechowy.
Chrypka też może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Gdy nerw znajdujący się między aortą, przełykiem i tchawicą jest zaatakowany przez zmiany nowotworowe, wówczas głos staje się szorstki i matowy.
Pacjenci z nowotworem płuc mogą skarżyć się na duszności. Guz blokujący drogi oddechowe nierzadko skraca oddech i uniemożliwia zaczerpnięcie odpowiedniej ilości powietrza. Nawracające zapalenie płuc to także dolegliwość pojawiająca się u osób chorych na ten rodzaj raka. Rozwój choroby zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych i sprzyja namnażaniu się bakterii.
Mało charakterystycznym symptomem pojawienia się guza w płucach jest obrzęk twarzy. Jeżeli guz naciska na węzły chłonne, wówczas na okolicach twarzy, szyi, klatki piersiowej i ramion może pojawić się opuchlizna.
Żadnej z wyżej wymienionych dolegliwości nie należy lekceważyć. Pamiętajmy, że im szybsze zdiagnozowanie choroby i wdrożenie odpowiedniej terapii, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.