Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jak sama nazwa wskazuje - zaburza prawidłowe funkcjonowanie stawów, deformuje je i ogranicza ich ruchomość. Jak wynika z badań statystycznych, w naszym kraju na tę dolegliwość cierpi 300 tys. osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Ameryce dotyka aż 1,5 mln mieszkańców tego kontynentu. Cztery razy więcej kobiet niż przedstawicieli płci męskiej boryka się z tego rodzaju problemami zdrowotnymi. U chorych czasem pojawiają się guzki reumatoidalne, które nie powodują bólu i występują pod skórą położone zazwyczaj w okolicach stawów rąk łokci i symetryczne obrzęki.
Ponadto RZS zaburza prawidłową pracę układu immunologicznego, a nieleczone prowadzą do niepełnosprawności i przedwczesnego zgonu. W przebiegu tego schorzenia nierzadko pojawia się miażdżyca, spowodowana stanem zapalnym. Z kolei tego rodzaju zmiany chorobowe zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów można zauważyć takie dolegliwości jak duszności, zbyt małą liczbę białych krwinek, obniżoną gęstość krwi, którą wywołuje leczeniem glikokortykosteroidami.
Czytaj też: Znajdziesz w łazience. Może żyć nawet 8 lat
RZS podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na anemię, zapalenie oskrzeli i płuc. Jednym z powikłań są owrzodzenia na opuszkach palców. Natomiast nietypowe objawy tej układowej choroby to suchość okolicy ust i narządu wzroku, problemy z zaciśnięciem dłoni w pięści, ból podczas podawania ręki, zespół cieśni nadgarstka, trudności z zaśnięciem, drętwienie i mrowienie kończyn oraz nadmierne wydzielanie potu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.