Wpływ kawy na osiągnięcia sportowe sprinterów na krótkich dystansach wzięli pod lupę japońscy naukowcy z Ritsumeikan University. W badaniu wzięło udział trzynastu studentów. Naukowcy poddali ich próbom sprinterskim na czas na odcinku stu metrów. Przed biegiem część badanych dostała mikrodawki kofeiny w ilości 6 mg na kilogram masy ciała, a część otrzymała placebo.
Prędkość sprintu mierzono za pomocą systemu laserowego, a czas sprintu obliczano na podstawie danych, w których wyeliminowano wpływ czynników środowiskowych, które mogłyby działać jako czynniki zakłócające czas sprintu podczas testu - informuje magazyn branżowy "Medicine & Science in Sports & Exercise".
Badanie wykazało, że sprinterzy biegnący po spożyciu kawy osiągali wyniki lepsze od kolegów po placebo średnio o 0,14 sekundy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Spostrzeżenia uzyskane w tym badaniu dały nam pierwszy bezpośredni dowód na ergogeniczność kofeiny w biegach sprinterskich w lekkoatletyce. Służy to również jako dowód bezpośrednio wspierający zalecenia dotyczące stosowania kofeiny przez światowe organizacje lekkoatletyczne. Badanie to zapewnia jeszcze jeden atut, który sportowcy mogą wykorzystać, aby przybliżyć się do zwycięstwa - stwierdził nadzorujący badanie profesor Takeshi Hashimoto z Ritsumeikan University.
World Athletics (WA) od dawna zalecała kofeinę jako środek zwiększający wydajność fizyczną oraz element strategii żywieniowej dla sportowców. Dotąd brakowało jednak bezpośrednich dowodów na to, że kofeina może mieć jakikolwiek wpływ na rywalizację sprinterów.