W dorosłej formie sromotnik smrodliwy przybiera falliczny kształt. Może osiągać wysokość do 6 cm, a jego szerokość to maksymalnie 5 cm.
Sromotnik pokryty jest śluzem. Ma żeberkową strukturę, przypominającą smardza. Jego trzon jest biały i gąbczasty.
Ten grzyb jest powszechnie uznawany za niejadalny. Dzieje się tak głównie z powodu jego nieprzyjemnego zapachu, przypominającego padlinę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inaczej ma się jednak sprawa z młodymi sromotnikami smrodliwymi. Takie okazy są poszukiwane przez doświadczonych grzybiarzy. Młode grzyby mają kształt kulisty i bardzo przypominają jajo.
Kiedyś sromotnik smrodliwy był w Polsce chroniony. To już jednak przeszłość, a obecnie można go znowu degustować.
Młody sromotnik smrodliwy, nazywany czarcim jajem, jest uznawany za prawdziwy przysmak w wielu krajach europejskich. We Francji i Niemczech używany jest jako przyprawa do kiełbas. Czarcie jajo można też marynować i dodawać do sosów. Co więcej, z tego grzyba wytwarza się nalewki, które można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Stosowanie zewnętrzne pomaga w gojeniu ran, odleżyn oraz łagodzi bóle reumatyczne. Nalewki z czarciego jaja spożywa się przy problemach z nerkami, astmą, gruźlicą i nadciśnieniem.
Zaskakujące wykorzystanie sromotnika smrodliwego
Obecnie sromotnik smrodliwy wywołuje raczej negatywne skojarzenia. Ma na to wpływ zarówno jego zapach, jak i nazwa, która kojarzy się z muchomorem sromotnikowym.
Interesujące jest, że w średniowieczu sromotnik smrodliwy cieszył się dużą popularnością. Jego falliczny kształt spowodował, że był często wykorzystywany jako składnik eliksirów miłości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.