Czosnek zwyczajny
Czosnek zwyczajny zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, sole mineralne, związki śluzowe oraz garlicynę. Ma w sobie również cenne olejki eteryczne — skordyninę i alliinę. Ta druga substancja po zmiażdżeniu ząbka czosnku przekształca się w allicynę, która obniża stężenie cholesterolu, reguluje ciśnienie i zapobiega rozwojowi grzybów w organizmie. Czosnek zwyczajny jest skutecznym lekarstwem na objawy grypy i przeziębienia, dlatego jest uznawany za jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków.
Czytaj także: Zaostrza objawy. Pojawia się ból i zesztywnienie stawów
Czosnek dęty
Ten gatunek czosnku nazywany również cebulą siedmiolatką. Zawiera ponad trzy razy więcej witaminy C niż zwykła cebula. Inne cenne elementy, jakie posiada czosnek dęty to witaminy z grupy B, witamina PP, wapń, potas oraz flawonoidy (kwercetyna i kemferol). Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Zarówno szczypiorek, jak i główka czosnku dętego nadają się do jedzenia.
Czosnek sałatkowy
Doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, surówek, marynat i potraw mięsnych. Czosnek sałatkowy nie zawiera takiej ilości olejków eterycznych i nie jest tak ostry w smaku, jak pozostałe gatunki uprawiane w Polsce. Nie oznacza to jednak, że posiada mniej walorów zdrowotnych. Warto po niego sięgać regularnie, szczególnie ze względu na bogactwo witaminy C i witamin z grupy B.
Czosnek niedźwiedzi
W tym gatunku czosnku znajdziemy znaczne ilości siarki, która regeneruje i utrzymuje w dobrej kondycji naszą skórę, włosy i paznokcie. Po czosnek niedźwiedzi powinny sięgać osoby cierpiące na problemy skórne, schorzenia reumatyczne i dolegliwości układu sercowo-naczyniowego.
Poza tym ten gatunek czosnku wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe i przeciwnowotworowe. Najbardziej wartościowe są liście tej rośliny.
Jak rozpoznać polski czosnek?
Podczas robienia codziennych zakupów warto wiedzieć, jak odróżnić polski czosnek od produktu pochodzącego z Chin, który jest uboższy w wartości odżywcze i może zawierać substancje niekorzystne dla naszego zdrowia.
Czosnek z Chin ma zazwyczaj większą główkę i bardziej intensywny biały kolor. Z kolei polski produkt ma fioletowe zabarwienie i intensywniejszy aromat.
Czytaj także: Bezcenny sok. Szybko pozbędziesz się stanów zapalnych
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.