Duża ilość płynów
Jeśli dopadnie nas katar i cierpimy z powodu zatkanego nosa, powinniśmy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Dzięki temu rozrzedzimy śluz, który odkłada się w zatokach, przez co łatwiej jest się nam go pozbyć.
W tym przypadku należy unikać spożywania kawy, alkoholu i innych napojów wykazujących właściwości odwadniające. Pamiętajmy, że regularne nawadnianie organizmu jest ważne nie tylko podczas infekcji. Zdaniem lekarzy i ekspertów żywieniowych z całego świata, każdy z nas w trosce o swoje zdrowie powinien codziennie wypijać ok. 2 litry wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gorąca herbata
Kolejna metoda na pozbycie się kataru to ciepła herbata i inne gorące wywary, które dzięki wysokiej temperaturze i wydzielaniu pary otwierają i udrażniają drogi oddechowe.
Wyniki badań przeprowadzone w 2009 roku, opublikowane łamach "Rhinology International Journal" potwierdziły, że w ten sposób przygotowane napoje pomagają pozbyć się symptomów przeziębienia. Jak zauważyli naukowcy, pobudzają nerwy znajdujące się w obrębie nosa i jamy ustnej. Najbardziej skuteczną bronią w walce z katarem jest herbata z rumianku, pokrzywy, mięty i imbiru.
Parówka
Zastosowanie tzw. parówki polega na przygotowaniu domowego inhalatora. W tym celu wystarczy nalać wodę do garnka i podgrzać ją na tyle, żeby się nie zagotowała, ale za to wytworzyła się para.
Wdychamy ją trzymając przez ok. 5 minut twarz około 20 cm nad wodą. Zamykamy oczy i bierzemy głęboki oddech przez nos. Należy jednak uważać, aby nie zamoczyć twarzy. Chcąc wzmocnić efekt kuracji, możemy dodać do wody kilka kropli olejku eterycznego z szałwii, mięty, sosny, eukaliptusa, rozmarynu, tymianku, czy drzewa herbacianego.
Pikantne potrawy
Miłośnicy ostrych dań, którzy cierpią z powodu kataru, zdecydowanie powinni sięgnąć po jedną ze swoich ulubionych przypraw. Najbardziej pomocne okażą się takie dodatki do potraw takie jak pieprz cayenne, wasabi, chrzan, papryczka habanero czy imbir. Rozszerzają kanały, wywołują uczucie ciepła i pomagają pozbyć się problemów z zatokami. Poza tym w uwielbianych przez wiele osób ostrych papryczkach znajduje się kapsaicyna, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające .
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.