W Wielkiej Brytanii doszło do narodzin pierwszego dziecka, którego matka, Grace Davidson, 36-letnia kobieta, urodziła się bez funkcjonującej macicy. W 2023 r. przeszła ona przeszczep macicy od swojej siostry. Był to pierwszy udany tego rodzaju zabieg w kraju.
Dwa lata po tej przełomowej operacji, w lutym, Grace urodziła swoje pierwsze dziecko. Ona i jej mąż, Angus, 37 lat, nazwali córkę Amy, na cześć siostry Grace, która podarowała jej swoją macicę. Grace w poruszających słowach opisała moment, gdy po raz pierwszy trzymała Amy. Jak podkreśliła, było to "niesamowite" i "nierealne".
To było przytłaczające, ponieważ nigdy nie pozwoliliśmy sobie wyobrazić, że ona naprawdę tu będzie. To było naprawdę cudowne — powiedziała Grace, cytowana przez serwis BBC.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Amy urodziła się przez cesarskie cięcie w szpitalu Queen Charlotte w zachodnim Londynie 27 lutego. Grace i Angus planują mieć drugie dziecko, gdy tylko zespół medyczny uzna, że to odpowiedni czas. Po narodzinach drugiego dziecka przeszczepiona macica zostanie usunięta, co pozwoli Grace przestać przyjmować codzienne leki immunosupresyjne.
Przeszczep macicy jako nadzieja dla wielu kobiet
Grace urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH), co oznacza brak lub niedorozwój macicy, ale z funkcjonującymi jajnikami. W 2018 r. BBC po raz pierwszy rozmawiało z nią, gdy miała nadzieję, że jej matka będzie mogła oddać jej macicę, ale okazało się to niemożliwe. Wtedy na oddanie organu zdecydowała się jedna z sióstr Grace — Amy.
Przed operacją obie siostry przeszły konsultacje psychologiczne. Grace i Angus również przeszli leczenie płodności i mają kilka zarodków w przechowywaniu. Grace podkreśla, że możliwość noszenia własnego dziecka była dla niej "naprawdę ważna". - Zawsze miałam instynkt macierzyński, ale przez lata tłumiłam go, bo było to zbyt bolesne — powiedziała w rozmowie z BBC.
Pierwsze dziecko urodzone dzięki przeszczepowi macicy przyszło na świat w Szwecji w 2014 r. Od tego czasu przeprowadzono ok. 135 takich przeszczepów w tym m.in. w USA, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach i Turcji. Urodziło się ok. 65 dzieci.
Prof. Richard Smith, ginekolog z Imperial College London, który kierował zespołem pobierającym narząd, bada przeszczepy macicy od ponad dwóch dekad. Jego zespół jest zachwycony narodzinami Amy, które dają nadzieję wielu kobietom w Wielkiej Brytanii, które nie mają funkcjonującej macicy.