Ile razy gotować wodę?
"Z przeprowadzonych przeze mnie i moich studentów doświadczeń wynika, że po powtórnym zagotowaniu wody zmalała w niej ilość związków wapnia oraz nieznacznie ilość związków magnezu" - wyjaśniła dla WP abcZdrowie* dr Agnieszka Nawirska-Olszańska* z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Woda posiada składniki odżywcze, które są niezbędne do funkcjonowania żywych organizmów, takie jak: węglany, wodorowęglany magnezu i wapnia. Z badań wynika jednak, że gotowana po raz drugi, chociaż nie staje się toksyczna, to nie zaleca się jej spożywać.
Wapń w wodzie
Po dwukrotnym przegotowaniu tarci cenny mikroelement, jakim jest wapń. Picie takiej wody powoduje wypłukiwanie tego cennego składnika mineralnego z organizmu. Nie powinniśmy również spożywać wody stojącej od dwóch dni w dzbanku, ze względu na rozwijające się w niej mikroorganizmy. Może więc spowodować poważne problemy żołądkowe, np. biegunkę.
Jakość wody w większości zależy od jej pochodzenia. Woda pobierana ze źródeł głębiowych jest zdrowsza niż ta, którą pozyskuje się ze źródeł powierzchniowych, np. z rzeki. Znaczenie też ma stan wodociągów, przez które płynie woda, zanim dostanie się do naszego kranu. Jeżeli są to stare przewody wodociągowe, w wodzie mogą znajdować się znikome ilości* metali ciężkich*, np. żelaza.
Woda pozyskiwana z płytkich źródeł podziemnych zawiera z kolei szkodliwe azotany i azotyny, jednak są one usuwane podczas uzdatniania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl