Mowa o tym, że lody, które zostały rozmrożone, a potem zamrożone ponownie, można rozpoznać po wyglądzie. I zdecydowanie nie warto się na nie decydować.
Jak rozpoznać rozmrożone i ponownie zamrożone lody?
Po pierwsze, struktura rozmrożonych i ponownie zamrożonych lodów ulegnie zmianie. Lody, które zostały rozmrożone, tracą swoją kremową konsystencję, a ponowne zamrożenie może spowodować powstanie dużych kryształów lodu. Twarde kawałki lodu są wyczuwalne podczas jedzenia - lody przestają być aksamitne, a stają się chrupiące.
Po drugie, zmienia się również wygląd opakowania. Jeżeli lody były rozmrażane, na opakowaniu pojawiają się krople wody, które po ponownym zamrożeniu tworzą szron - biały nalot na pudełku.
Dlaczego jedzenie rozmrożonych i ponownie zamrożonych lodów jest niebezpieczne?
Nie chodzi tylko o pogorszenie jakości smakowej i teksturalnej lodów. Lody mogą stanowić środowisko dla wzrostu bakterii, w tym niebezpiecznych patogenów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W temperaturze pokojowej, wielu z tych organizmów zaczyna się namnażać. Niektóre z nich - np. listeria monocytogenes czy salmonella - mogą przetrwać i rosnąć nawet w niskich temperaturach. Ponowne zamrażanie lodów nie zniszczy już istniejących bakterii.
Czym grozi spożycie rozmrożonych i ponownie zamrożonych lodów?
Spożycie takich lodów może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Objawy - nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, gorączka - mogą pojawić się już kilka godzin, albo dopiero kilka dni po spożyciu zakażonego produktu.
Zobacz także: Tradycyjne lody na żółtkach. Jak u babci
W szczególnie ciężkich przypadkach zatrucie pokarmowe może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych, sepsa, a w konsekwencji śmierć. Dotyczy to szczególnie osób z osłabionym układem immunologicznym.
To, co wydaje się niewinnym deserem, może stać się źródłem poważnych problemów - warto więc uważnie przyglądać się lodom przed decyzją o ich spożyciu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.